Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відбулося обговорення проекту закону "Про судоустрій і статус суддів"
13 жовтня 2014 року відбулося виїзне засідання Кабінету Міністрів України за участю керівників органів судової влади та суддів Верховного Суду України, де було обговорено законопроект "Про судоустрій і статус суддів".
Відкриваючи виїзне засідання Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк зазначив, що відсутність чіткого і стратегічного бачення, яку саме модель судової системи ми будуємо на Україні, відсутність системи послідовних дій, а також спроби вирішувати проблеми ситуативно, виходячи з бажань тих осіб, які перебували на "політичному олімпі" призвело до того, що судова система України виявилася малоефективною.
Він також звернув увагу, зрештою, держава погодилася з тим, що реформування судової системи необхідно проводити, не тільки звертаючи увагу на вимоги представить громадськості, а й слухати точку зору тих людей, які є фахівцями у своїх сферах і не поверхово знають ці проблеми, а знають глибинні процеси судової системи, знають причини тих явищ у судовій системі, і знають шляхи їх вирішення. "Судова реформа повинна носити не косметичний характер, а повинна бути проведена фундаментально", - заявив Голова ВСУ.
Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк представив урядовий законопроект "Про судоустрій і статус суддів". Проект закону передбачає, зокрема, повернення повноважень Верховному Суду України, ліквідацію господарських і адмінсудів, гарантований доступ до правосуддя та податкові критерії перевірки суддів. "Незалежна судова гілка влади є запорукою захисту прав людини і громадянина. Знищення телефонного права та впливу на суддів, суддівське самоврядування як ключовий елемент незалежності судів - це ті основні постулати, які повинні бути в основі дійсно справедливої, незалежної суддівської гілки влади", - підкреслив Глава Уряду.
Арсеній Яценюк підкреслив, що проект закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає гарантований доступ до правосуддя: "Прийти до суду, подати заяву і щоб цю заяву розглянули".
Проект закону гарантує відкритість і прозорість самого процесу здійснення правосуддя і пропонує передбачити можливість здійснення не тільки аудіо-, але й відеозапису проведення процесу в обов’язковому порядку.
Уряд також пропонує започаткувати "електронне правосуддя": "Сьогодні зволікається час, витрачаються неймовірні бюджетні кошти, втрачається динаміка отримання тих чи інших процесуальних документів. Тому ми пропонуємо в законі передбачити можливість електронного отримання та надсилання документів і формування єдиного реєстру". Законопроект передбачає низку концептуальних змін і щодо процедури добору суддів.
Арсеній Яценюк також зупинився на питанні зменшення навантаження на суди: "У першу чергу йдеться про вилучення наказного провадження з цивільного процесу і передання відповідних повноважень нотаріусам".
Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко у своєму виступі наголосила на основних недоліках згаданого законопроекту.